התוכנית של “זיו נעורים” מתבצעת באחד משלושת המרכזים הימיים של העמותה באשדוד, נתניה ועכו והיא מיועדת לבני נוער מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים.

התוכנית מתבצעת תוך שיתוף פעולה מלא עם מסגרות חינוך שונות (בתי ספר, כפר נוער, פנימיות, מועדוניות ומרכזי נוער, תוכניות לנוער בקהילה, מתנסי"ם ועוד) והיא מוכרת, מאושרת ומפוקחת על ידי אגף א’ של משרד החינוך.

המפגשים עם החניכים מתקיימים פעמיים בשבוע במהלך שעות הלימודים או אחר הצהריים, והם כוללים מפגש שבועי בים ומפגש שבועי במסגרת החינוכית עצמה. את המפגשים מלווים ומדריכים מדריכי העמותה, שהם בעלי רקע וניסיון ימי.

מודל הפעילות הייחודי מבוסס על חמישה נושאי ליבה: התמדה, התמודדות אישית, אחריות אישית, כושר גופני וחווית הצלחה. כל נושא  מתבטא באמצעות סדרה של ערכים  בתוך פעילות ימית, תוך כדי שימוש  במגוון כלי שייט ימיים כמו קיאק, סאפ, גלשנים, סירות מפרש וצלילה.

הפעילות של "זיו נעורים" מתבססת על התפיסה, כי שיתוף המסגרת החינוכית הוא חיוני והכרחי לקידום החניכים. השיתוף בין המסגרות בא לידי ביטוי במספר דרכים:

  • בנוסף לפעילות המתבצעת בים, המדריכים מקיימים קשר רציף עם החניכים ועם צוות המורים, באמצעות ביקור שבועי במסגרת החינוכית לצורך שיח אישי או פעילות קבוצתית.
  • המודל של “זיו נעורים” כולל גם תגבור לימודי לחניכים על ידי צוות של העמותה.
  • כדי להעצים את משתתפי התוכנית ולייצר אצלם תחושת גאווה וייחודיות, מפעילה העמותה לוח מודעות / טלוויזיה עם תמונות ואירועים מהפעילות הימית.
  • צוות העמותה דואג לעדכן את מנהלי המסגרת החינוכית באופן שוטף: כל פעילות ימית שבועית מסוכמת ומדווחת באופן קבוע, באמצע השנה ובסוף השנה המסגרת החינוכית מקבלת דו"ח מפורט על כל חניך ועל התהליך וההישגים שלו. כל אלה מאפשרים לצוות המסגרת לקדם את החניכים על בסיס ההצלחות שלהם בים.

באמצעות מודל הוליסטי  זה יכול הצוות החינוכי של “זיו נעורים” לפגוש את הילד בסביבת חיים ומרחבים אחרים שלו, לחזק את הקשר עמו ואת תחושת השייכות שלו וכך להגביר את ההשפעה החיובית עליו.